Akár minden negyedik nőt érinthet a fájdalmas hasi görcsökkel, gyengeséggel, rossz közérzettel járó menstruáció, szaknyelven dysmenorrhoea. Enyhébb esetben a mindennapi tevékenységet nem befolyásolja, súlyosabb formában azonban az iskolai, munkahelyi teljesítmény is csökkenhet.
Gyakran társulhat hozzá úgynevezett premenstruációs szindróma, ami a menzesz jelentkezése előtti napokban fokozott ingerlékenységgel, lehangoltsággal, mellfeszüléssel, hát-derékfájással, hőhullámokkal jár. Kisebb-nagyobb mértékben azonban mindenki megérzi a menstruációs ciklussal járó hormonális és élettani változásokat, sokan nem véletlen nevezik ezt az időszakot „nehéz napoknak” vagy „havi baj”-nak.
A Tens HV6609 készülék kiegészítő elektródájával csökkenthetőek a panaszok.
https://tenskeszulek.hu/tens-kiegeszitok/vaginalis-elektroda-5235.html
Mitől alakulhat ki a fájdalom?
Ahhoz, hogy megpróbáljuk a tüneteket enyhíteni, a lehetséges okokat kell először körbejárni.
Elsődleges dysmenorrhoea esetén nincs különösebb betegség, szervi eltérés. Ilyenkor az egyéni fájdalomküszöb, a prosztaglandin nevű anyag fokozott termelődése, pszichés tényezők, stressz, szorongás állhat a háttérben. Nem minden ciklus esetén ugyanolyan súlyosságúak a tünetek. Fiatalabb életkorban gyakoribb, és általában súlyosabbak a panaszok, de az életkor előrehaladtával és szülés után általában enyhülnek, vagy teljesen meg is szűnnek.
Másodlagos dysmenorrhoea esetén igazolható valamilyen kóros állapot, például kismedencei gyulladás, endometriózis, myoma. A panaszok általában súlyosabbak és minden ciklusban ugyanolyan intenzíven jelentkeznek. A betegség kezelésével a menstruációs panaszok is csökkennek, de ehhez orvosi vizsgálat, kezelés szükséges.
Hogyan lehet a panaszokat enyhíteni?
Ha nincsen a háttérben szervi betegség, mégis erős görcsök és kísérő tünetek jelentkeznek, akkor érdemes néhány dolgot átgondolni:
Sokszor a hozott családi minta (az édesanya, a család nőtagjai hogyan élték meg a menstruációjukat), a szexualitással (partner elutasítása, terhességtől való félelem, bűntudat, szexuális abúzus, korábbi abortusz), női szerepekkel való akár tudatalatti problémák, konfliktusok is szerepet játszhatnak abban, hogy hogyan éli meg egy nő a menstruációját. Gyakran a mindennapi stressz (pl.: munkahelyi, egzisztenciális, családi, párkapcsolati), állandó feszültség is hozzájárulhat a panaszokhoz.
Ha úgy érzi, ilyen problémák is lehetnek a háttérben önvizsgálattal, pozitív gondolkodással, pszichológus, pszichoterápia, segítségével jelentősen javíthatók a panaszok. Természetesen ehhez hosszabb idő kell, léteznek azonban gyorsabban bevethető praktikák is:
Ha nagyon erős, görcsös a fájdalom és a fenti praktikákkal sem enyhül, akkor gyógyszeres görcsoldásra, fájdalomcsillapításra lehet szükség. Ezek a készítmények vény nélkül is kaphatók, a prosztaglandintermelődés gátlásával (pl. ibuprofen), illetve a simaizom görcsének oldásával (papaverin, drotaverin) enyhítik a panaszokat, bizonyos gyógyszer-kombinációkban enyhe nyugtató (phenobarbital) vagy koffein is található. Alkalmanként gyors segítséget jelenthetnek, de rendszeres használatuk nem javasolt, ilyenkor orvosi konzultáció szükséges.
A Tens HV6609 készülék kiegészítő elektródájával csökkenthetőek a panaszok.
https://tenskeszulek.hu/tens-kiegeszitok/vaginalis-elektroda-5235.html