A háti gerincszakasz elváltozásai közül már szóltunk a megelőzésnél a hanyag tartásról. A fiatal korban kezdődő (12-14 éves kor) gerincelváltozás a Scheuermann-féle betegség, amely a csigolyák porclemezeinek gyulladásos folyamata után a csigolya deformálódásához, és leggyakrabban a háti gerincszakasz „púposságához” vezethet.
Kezdetben előfordul, hogy a gyermeknek nincs panasza, a szülő észleli a hanyag tartást. Ilyenkor csak a röntgenkép tudja kimutatni a csigolya elváltozást. Később jelentkezik a fájdalom. A kórkép kezelése az orvos feladata.
A TENS készülék csak segítség abban, hogy a gyermeknek csökkentsük a fájdalmát. Ezáltal megvédjük a fájdalomcsillapító gyógyszerek mellékhatásaitól.
Az izomerősítő (2-es) és a lazító (1-es) programokkal kezelve a fájdalmas területen javítjuk az izmok állapotát és a gyermek tartását (9. ábra).
Hirtelen fellépő hát és derékfájdalom fiatal korban ritka, de előfordul.
Mindig orvosi vizsgálat szükséges az ok kiderítésére. Ezután az orvossal megbeszélve lehet használni a fájdalomcsillapító vagy izomlazító programot.
Gerincferdülés (scoliosis), a gerinc oldalirányú kóros görbületét jelenti.
Általában gyermekkorban kezdődik, az egészen enyhe ferdüléstől, egészen súlyos állapot is kialakulhat. Ez végigkíséri a beteg életét. Terhelésre, állandó ülésre panaszt okoz, háti, deréktáji fájdalom jelentkezhet. Fizioterápiával, gyógyszerekkel az izomfájdalmak, a merevség csökkenthető. A rendszeres torna szintén csökkenti a panaszokat. Jótékony hatású, ha hetente 3-szor az izomlazító programmal végigmasszírozzuk a gerinc melletti izmokat (9. ábra).